Ochrona Podkowaca w Polsce

PO IiŚ
odwiedź

Ochrona Podkowaca w Polsce

Szlakiem Podkowca
odwiedź

  • .
  • .
  • .

Podkowcowa ekipa przed kamerami :)

Opublikowano: 13.11.2013, 19:33
Wleń_sprzat_TV_11-13-2013_051_LP

Wleń to miejscowość na Pogórzu Izerskim znana m.in. z zamku piastowskiego. Latem upodobały go sobie o wiele bardziej niż turyści – nocki duże. Na poddaszu kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa, tuż obok rynku, największą kolonię rozrodczą tego gatunku tworzy około 1000 osobników. Miejsce to od niemal 15 lat objęte jest szczególną opieką przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Fot. Łukasz Płoskoń

Fot. Łukasz Płoskoń

 

Właśnie we Wleniu 13 listopada 2013 roku Telewizja Polska na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych nagrywała jeden z 11 odcinków serialu przyrodniczego powstającego w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” (źródło finansowania: Life+, NFOŚiGW i LP). W odcinku tym, poświęconym ochronie nietoperzy, Rafał Szkudlarek przedstawia p. Barbarze Tadla i Grzegorzowi Miśtalowi, prezenterom i pracownikom TVP na czym polega ochrona nietoperzy i w jaki sposób PTPP „pro Natura” od lat dba o te wyjątkowe ssaki, miejsca w których się rozmnażają, zimują oraz ich otoczenie.

Fot. Łukasz Płoskoń

Fot. Łukasz Płoskoń

 

Z uwagi na to, iż o tej porze roku (jesień) nietoperze rozpoczynają już hibernację w zimowiskach, jest to bardzo dobry czas na sprzątanie guana nagromadzonego na specjalnych platformach podczas sezonu letniego. Ta czynność wywołała największe zainteresowanie ekipy filmowej. Jak dobrze się wszyscy podczas usuwania odchodów nietoperzy ze strychu wleńskiego kościoła bawili, zobaczymy w drugiej połowie 2014 roku oglądając przygotowywany serial o najlepszych praktykach ochrony przyrody. Tymczasem PTPP „pro Natura” przygotowuje się do remontu dachu kościoła, w którym TVP nagrywała materiał filmowy. Remont ten jest jedną z wielu inwestycji zaplanowanych do realizacji w ramach projektu PODKOWIEC+.

 

Fot. Rafał Szkudlarek

Fot. Rafał Szkudlarek

Fot. Aneta Fiskies

Fot. Aneta Fiskies